Android Kutu Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Android Kutu Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı televizyonlardan önce HD-Ready, Full HD ve hatta 3D televizyonların satılması ve tüketicilerin eski tv'lerini kullanmaya devam etmesi; "Eski televizyonumu nasıl akıllı televizyon yaparım?" sorusuyla aslında çözümlerinde fitilini ateşledi.
Youtube gibi video platformların öncülüğüyle abonelik bazlı kişiye özel tercihler sunması, genç nesilin TV izleme alışkanlıklarının değişmesi ve özellikle Netflix, EXXEN, BluTV, D-Smart GO gibi platformların daha fazla tercih ediliyor olması Android Box (Android Kutu) ihtiyacınıda beraberinde doğurdu.
Eğlence alışkanlıkları Android Kutu'ların yaygınlaşmasıyla mobil ekranlardan, tekrar büyük ekranlara kaymaya başladı.

Android Box ya da Android Dongle gibi HDMI üzerinden televizyonu akıllı hale getiren çözümler aslında yaklaşık 2012 yılından beri bulunmakta. Ancak o yıllarda en büyük sorun Android eko sisteminde çözümlerin sadece mobil odaklı olmasıydı.
Mobil çözümler televizyonlara göre değil, dokunmatik mobil ekranlara göre tasarlanmıştı. Televizyonlarda sadece fly-mouse ile kullanılabilen android kutular, kullanıcı deneyimini başarısız kıldı.

Günümüzdeki çözümlere baktığımızda, Android eko sisteminin içinde Android TV işletim sistemide yer almakta. Android TV işletim sistemi ise dokunmatik özellikten bağımsız olarak, basit bir kumanda ile Android dünyasının keyfini sürmenizi sağlayan bir işletim sistemi oldu.
Kullanımın basitliği ile büyük ekranda eğlencenin yeni odağı haline geldi.

Gelin hep beraber Android TV işletim sistemine sahip ürünlerde Android Kutu Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenlere beraber bakalım:

1. Android TV ya da Özelleştirilmiş AOSP Olması: Tercih edeceğiniz cihazın birincil öncelik Android TV işletim sistemine sahip olup olmadığına bakın. Android TV tamamen televizyon için geliştirilmiş işletim sistemidir. Kullanımı çok kolaydır. Eğer Android TV değilse Android Open Source Platform (AOSP) üzerinde özelleştirilmiş yazılım olup olmadığına bakın. Özelleştrilmiş yazılımda en az Android TV kadar kolay kullanıbilen yazılımdır.

2. Güncel İşletim Sistemi: Televizyonu akıllı yapan android kutu'nuzun sahip olduğu işletim sisteminin güncel sürüm olduğuna dikkat ediniz. Güncel işletim sistemi demek, özellikle içine yükleyeceğiniz uygulamarında güncellenebilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca google belli aralıklarla güvenlik ve stabilite güncellemeleri sunmaktadır.
Netflix gibi uygulamalar Android 8 veya 9 sürümünü desteklememe kararı verirse, uygulamanız hiç çalışmayabilir.

3. Güncellenebilir İşletim Sistemi: Güncel işletim sistemli android kutu almış olabilirsiniz ancak her satıcı size kutunuzun ilerde Google'ın çıkaracağı güncelemeyi vereceği garantisini sunamaz. Bu güncellemeler firmalar tarafından verilir. Genellikle bu gibi bilgileri çoğu firma belirtmez çünkü Google destekli işletim sistemini güncelleyebilme özelliği Türkiye'de sayılı firmada bulunmaktadır.

4. RAM ve Flash Hafıza: Android TV işletim sistemi Google tarafından 2GB RAM için optimize edilmiştir. Google şuanda sadece 2GB RAM'e sahip donanımları desteklemektedir.
2GB RAM ve üzerine sahip donanımlar Android TV uygulamarında ihtiyaç fazlası olduğu için cihaz tarafından kullanılamaz. Android TV uygulamarının daha az yer kaplaması nedeniyle 8GB hafıza uygulama yükleme alanı için yeterli olacaktır.

5. SIFIR/KULLANILMAMIŞ Parça: Pandemi öncesinde başlayan ve pandemi ile devam eden dünya genelindeki elektronik parça üretim sorunu, Çin'li üreticileri eski ürünlerden sökülmüş/kullanılmış parçaları tekrar kullanmaya itti.
Sıfır elektronik parçaların fiyatlarının yükselmesi sebebiylede, Türkiye'de de bazı merdiven altı elektronik satıcıları bilinmeyen ve tanınmayan markaları ile bu gibi kullanış parçalarla üretilmiş ürünleri ucuz fiyatlara satmaya başladı. Android kutulara verilemeyen destekler, donanımsal arızalar ve yazılımsal sorunlar nedeniyle birçok tüketici mağdur oldu. Tercih edeceğiniz ürünlerin bilinen marka ya da firmalarca satılır olduğuna dikkat ediniz.

6. Netflix Lisansı: Eğer büyük ekran kullanıyorsanız ve 4K olarak Netflix izlemek istiyorsanız, satın alacağınız Android Box'ın kutusunda Netflix logosu olması yeterli değildir. 4K Netflix lisansı olup olmadığında önemlidir.
Aksi taktirde sadece mobil çözünürlükte Netflix izleyebilirsiniz. Android TV işletim sistemine sahip kutular Google lisanslı olsada, Netflix için ayrı lisansı olması gerekir.

7. Tanınmış Bilinen Marka Tercihi: Özellikle Trendyol, N11, Hepsiburada, Amazon gibi pazaryerlerinde bilinmeyen ve nerdeyse hepsi aynı üreticiye ait olan android kutuların çok fazla olması kafa karışıklığına neden olsada yukarda belirttiğimiz sebeplerle doğru tercihi yapmak için marka sayısını kolaylıkla azaltabilirsiniz.Sizlerin beğenisine sunduğumuz Next Playbox, Next MyBox ve MeCool KM2 Android Kutu'larımızı diğer marka/ürünlerle kıyaslayarak, Next&NextStar garantisi ile Android Kutu kullanmanın farkını görebilirsiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.