Bir Devir Böyle Kapandı

05 Eylül 2019
Bir Devir Böyle Kapandı

Birçok ülkede yasaklanan akkor ampullerin zararlarını artık birçoğumuz biliyoruz. Güney Kore, 2014 yılından beri akkor ampulleri bıraktı. Hükümet tüm akkor ampullerin üretilmesini ve ithal edilmesini yasaklamıştır. Tüm akkor ampuller yerine, LED ve CFL ampuller ülkede kullanılmaya başlandı.

Toptancı ve perakendeciler mevcut stoklarını satabilecek ancak artık akkor ampul stoğu almayacaklar. Hükümetler bunun yerine kompakt floresan(CFL) veya ışık yayan diyotlar (LED) ampuller için baskı yapıyor. Bu hem ekonomik hem de çevre dostu bir çözüm.

Akkor ampuller çok düşük maliyetlidir. Bazıları 1 dolar kadar düşük olsa da kısa bir kullanım ömrü boyunca elektrik tüketiminin bireylere zaman içerisinde enerji tasarruflu çözümlerden daha fazla maliyetli olduğu yapılan hesaplamalarla çok açık.

Akkor ampullerin ürettiği yumuşak ışık aslında birçok insanı değişimden dolayı üzmüştür. Isı yayan akkor ampuller, veterinerler, rehabilitasyon merkezleri için oldukça önemlidir. Bir çok merkez 100w akkor ampulleri bir ısı kaynağı olarak kullanıyor. Yasaklanan ülkelerde tüm bunlar için alternatif pahalı donanım kurması gerekirken bu merkezler de aynı üzüntüyü yaşıyorlar.

Akkor ampulü söndüren Kanada, Avustralya ve Avrupa’nın çoğu ülkesi ile beraber 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri de bu çevrecilik hareketine katılanlar arasında. Şunu söyleyebiliriz ki bu ülkelerde akkor ampuller bir daha asla satılmayacak, raflardan kaldıracaktır.

2015 yılından sonra gittikçe düşmeye başlayan LED ampul maliyetleri geleceğin teknolojisi olma yolunda aslında çoktan kendini kanıtlamıştır. Ekonomi ve çevre bilincinin yüksek olduğu ülkemizde de temennimiz akkor gibi zararlı ampullerin yerini yasal olarak da LED’lerin almasıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.